خط تولید کود

خاک یکی از باارزش‌ترین پدیده‌های زمینی است که 95 درصد خوراک انسان را به‌طور مستقیم (محصولات کشاورزی) یا غیرمستقیم (تامین خوراک حیوانات) تولید می‌کند. گیاهان که قسمت اصلی خوراک انسان‌ها و دام را تامین می‌کنند، وابسته به خاک هستند و برای رشد، نیاز به مواد غذایی دارند. از طرفی، خاک‌هایی که به‌طور مرتب در آنها کشاورزی صورت می‌گیرد، مواد مورد نیاز برای رشد گیاه را از دست می‌دهند. کود ماده غذایی خاک است که در کشت سنتی از فضولات حیوانی تامین می‌شود، اما کود سنتی کفاف کشت صنعتی را نمی‌دهد. بدین ترتیب خاک کشاورزی نیاز به کودِ ساخته‌شده به‌دستِ انسان دارد و چنین است که صنعت هر کشوری به خط تولید کود نیازمند است.

ماشین سازی بهرامی سازنده و فروشنده خط تولید کود گرانوله و آلی و NPK است. ساخت خط تولید کود آلی که نوعی کود ارگانیک است، ساخت خط تولید کود گرانوله که ترکیبی از مواد آلی و شیمیایی است و ساخت خط تولید کود NPK که نوعی کود شیمیایی است، سه فعالیت اصلی این شرکت صنعتی هستند.

* ساخت خط تولید کود آلی

کود آلی کودی است که از پس‌مانده مواد کشاورزی، حیوانی، و همچنین باقی‌مانده زباله‌های شهری درست می‌شود. کودهای آلی ارگانیک هستند و ساخت و بهره‌گیری از آنها فایده‌های زیادی برای خاک و محیط زیست دارد. ساخت خط تولید کود آلی شامل قسمت‌های مختلفی است که یکی از بخش‌های اصلی آن قسمت تخمیر و فراوری مواد اولیه است. پس از آن قسمت خرد کن و مخلوط کن دستگاه قرار می‌گیرد. بخش‌های گرانولیته کردن، خشک کردن، خنک کردن و غربالگری پس از آن است. انتهای خط تولید کود آلی به قسمتی از دستگاه می‌رسد که کود تولیدشده را بسته‌بندی می‌کند.

تکنولوژی سازنده خط تولید کود آلی بقایای گیاهان و فضولات حیوانی را تبدیل به خوراک خاک می‌کند. این فناوری کودی را در اختیار خاک می‌گذارد که طبیعی است، برای خاک پرفایده است، آن را بارور می‌کند، و آسیبی به خاک نمی‌زند. این روش در تولیدِ کود آلی یا کود کمپوست از بهترین روش‌های بازیافت زباله است که سلامت انسان، طبیعت و خاک را تامین می‌کند. البته سازنده و فروشنده خط تولید کود آلی هم نقشی در حفاظت از محیط زیست ایفا می‌کنند.

* ساخت خط تولید کود گرانوله

در ساخت کود گرانوله از ترکیب مواد آلی و عناصر شیمیایی استفاده می‌شود. کود گرانوله به شکل گلوله‌های گرد و ساچمه‌مانند است. کود گرانول ویژگی‌های مختلفی دارد. علاوه بر شکل ساچمه‌مانند، جابه‌جایی آن آسان است، قیمت مناسبی دارد، و هدررفت ندارد. همچنین استفاده آسان از این نوع کود باعث شده تا کود گرانوله مورد توجه بسیاری از کشاورزان قرار بگیرد. شرکت‌های سازنده خط تولید کود گرانوله نیز با تامین دستگاه‌های مورد نیاز آن به یاری کشاورزی و کشاورزان بیایند.

مواد مختلفی مانند کود دامی، کود مرغی و مواد آلی در ساخت کود گرانوله مورد استفاده قرار می‌گیرند. بدین ترتیب ساخت خط تولید کود گرانوله نقش مهمی در پاسداری از طبیعت به عهده دارد. خط تولید کود گرانوله از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است و یک فروشنده خط تولید کود گرانوله قسمت‌های مختلف دستگاه را در اختیار شما می‌گذارد. هاپر ورودی مواد، میکسر و آسیاب سه قسمت ابتدایی در ساخت کود گرانول هستند. پس از آن گرانولاتور و خشک کن قرار می‌گیرد. بخش‌های خنک‌کننده و بوجاری پس از آن است. ساخت خط تولید کود گرانوله با قسمت پرکننده کیسه و نوار نقاله پایان می‌گیرد.

* ساخت خط تولید کود NPK

کود NPK که با نام‌های دیگری همچون کود ماکرو و سولفات پتاسیم هم معروف است، ترکیبی از سه ماده اصلی مورد نیاز رشد گیاهان یعنی نیتروژن، فسفر و پتاسیم است. تولید کود NPK به سه شکل مایع، گاز و پودری صورت می‌گیرد. از ویژگی‌های کود NPK حل شدن در آب و بالا بردن مقاومت گیاه در برابر آفت‌های مختلف، سرمازدگی و خشکی است. کاستن از بیماری‌های قارچی و قابلیت ترکیب با انواع دیگر کودها از دیگر ویژگی‌های این نوع کود است.

در ساخت خط تولید کود NPK از قسمت‌های مختلفی استفاده می‌شود. دستگاه‌های تشکیل‌دهنده و سازنده خط تولید کود NPK از بهترین ورق‌ها و آلیاژها، به همراه برترین تکنولوژی روز دنیا ساخته می‌شوند. بخش‌های ابتدایی خط تولید کود NPK هاپر ورودی مواد و میکسر آن است. پس از آن قسمت‌های پرس، کاندیشنر و فیدر قرار می‌گیرد. آسیاب و گرانولاتور هم از بخش‌های دیگر در ساخت خط تولید کود NPK است. پس از آن نوبت به خشک‌کننده‌، خنک‌کننده و بوجاری می‌رسد، و در پایان کیسه ‌پرکن فرایند ساخت کود NPK را به پایان می‌رساند.

راه‌اندازی خط تولید کود

در ایران میلیون‌ها نفر به کار کشاورزی مشغول هستند. با توجه به وابستگی کشاورزی به خاک و همچنین به کود، تاسیس کارخانه‌های تولید انواع کود در کشور ما ضروری است. کارآفرینان و صنعتگران بسیاری با شناخت این نیاز کشاورزان اقدام به راه‌اندازی کارخانه‌های خط تولید کود کرده‌اند. بدین ترتیب این کارآفرینان دو گام اساسی در عرصه اقتصاد کشور برداشته‌اند؛ نخست اینکه زمینه‌ای برای به‌کارگیری افراد بیکار و ایجاد شغل برای آنان فراهم کرده‌اند، و دوم اینکه نیاز کشاورزان و زمین‌های کشاورزی را به کودهای مختلف تامین ساخته‌اند.

سرمایه‌گذاری در ایران کار پرریسکی است، اما راه‌اندازی خط تولید کود در کشور ما زمینه‌ای است که هنوز اشباع نشده است. کشاورزی در ایران همچنان نیاز به تامین کود و در نتیجه احداث کارخانه‌های تولیدی دارد. بدین ترتیب سرمایه‌گذاری در این عرصه نیازمند افراد سرمایه‌گذار و کارآفرین است. سرمایه‌گذاران مختلف می‌توانند با خرید خط تولید کودهای مختلف، به تولید کود بپردازند و گامی در راستای خودکفایی کشاورزی بردارند.

سخن پایانی

خاک و کشاورزی بر روی آن بیشترین مواد خوراکی مورد نیاز انسان‌ها را تولید می‌کند. اگر کشاورزی به‌صورت اصولی و با متدهای روز دنیا انجام شود، می‌تواند سود خوبی برای کشاورز داشته باشد. روش‌های درست کشاورزی، مانند بهره‌گیری از کود مناسب، باعث افزایش محصولات کشاورزی و کاهش فرسایش و از دست رفتن خاک می‌شود. برای تولید کود کشاورزی هم نیاز به خط تولید کود است و بسیاری از کارآفرینان با شناخت این نیاز کشاورزان، اقدام به تاسیس کارخانه‌های کود کرده‌اند.

شرکت ماشین سازی بهرامی به‌عنوان فروشنده خط تولید کود NPK و گرانوله و آلی، توانسته گام مهمی در راستای خودکفایی صنعتی و کشاورزی در این کشور بردارد. تولید و ساخت قطعه‌های خط تولید کود در این کارخانه، در داخل کشور صورت می‌گیرد. بدین ترتیب این محصولات با دو ویژگی منحصربه فرد به بازار عرضه می شوند. نخستین ویژگی آنها کیفیت بالای قطعه‌ها است، و دومین ویژگی آنها نیز قیمت مناسب خط تولید کودهای ساخته‌شده در داخل کشور، در مقایسه با دستگاه‌های وارداتی است.

برای سفارش دادن خط تولید کود مورد نظرتان با ما تماس بگیرید و شما نیز به کارآفرینان عرصه صنعت و کشاورزی بپیوندید.