اسید کلریدریک:

اسید کلریدریک یا اسید موریاتیک یک سیستم شیمیایی معدنی بی رنگ با فرمول H است. اسید کلرید ریک بوی تند و مشخصی دارد. این ماده به شدت اسیدی است و می تواند به پوست آسیب زیادی برساند ، زیرا کلرید هیدروژن کاملاً در محلول آبی جدا می شود.

اسید کلریدریک ساده ترین سیستم اسید کلر حاوی آب است. این محلول هیدروژن کلرید و آب و انواع دیگر شیمیایی از جمله یون های هیدروونیوم و کلرید است. این ماده کاملاً طبیعی به عنوتن اسید معده نیز مشهور است  که در سیستم گوارش اکثر گونه های جانوری از جمله انسان تولید می شود.

اسید کلرید ریک یک ماده شیمیایی مهم و صنعتی است که در تولید پلی وینیل کلرید در مواردی همانند پلاستیک  و برای ساخت پلاستیک استفاده می شود، در خانوارها ، اسید کلرید ریک رقیق شده اغلب به عنوان ماده دفع کننده استفاده می شود. در صنایع غذایی از اسید کلرید ریک به عنوان یک افزودنی غذایی و در تولید ژلاتین استفاده می شود. اسید کلرید ریک نیز در فرآوری چرم مورد استفاده قرار می گیرد.

کشف اسید کلرید ریک در سال 800 توسط جابر بن حیان ایرانی صورت گرفت. از لحاظ تاریخی به آن اسید سالیس و ارواح نمک نیز گفته می شد . Libavius ​​ در قرن 16 این نوع اسید را کشف کرد و حتی از نمک نیز با واکنش های شیمیایی می توان این نوع اسید را تهیه کرد، این نوع اسید بعداً در تحقیقات علمی خود توسط شیمی دانانی مانند گلاوبر ، پریستلی و مورد تحقیق قرار گرفت. در صورت فشار و سرد شدن ،  حدود 60٪ یا کمتر آب اسیدکلریدریک  تبدیل به گاز می شود. اسید کلریدریک به کلرید هیدروژن یا هیدروکلراید خشک نیز معروف است به عنوان کلرید هیدرونیوم نیز شناخته می شود.

تاریخچه اسید کلرید ریک:

این اسید مخلوطی متشکل از اسیدهای کلرید ریکو نیتریک ، تهیه شده توسط حل کردن نمک آمونیوم در اسید نیتریک تولید شده است که این کار توسط Pseudo-Geber ، کیمیاگر اروپایی قرن سیزدهم شرح داده شده است ای کشف بعد از کشف کیمیاگر ایرانی صورت گرفته است.

اسید کلرید ریک به شکل آزاد برای نخستین بار در قرن شانزدهم توسط لیبیویوس به شکل علمی ارائه شد . سایر محققان ادعا می کنند که اسید کلرید ریک خالص برای نخستین بار به وسیله راهب بنتکتین راهب ریحان ولنتاین در قرن پانزدهم کشف شد . هنگامی که او نمک و ویتریول سبز را گرم می کرد ،  در حالی که دیگران استدلال می کنند که هیچ مرجع مشخصی برای تهیه اسید هیدروکلریک خالص تا پایان قرن شانزدهم وجود نداشته است.

ساختار و واکنش

اسید هیدروکلریک نمک یون هیدروونیوم ، H3O + و کلرید است. معمولاً با تصفیه HCl با آب تهیه می شود.

با این حال ، خاصیت اسید هیدروکلریک پیچیده تر از یک معادله ساده است. ساختار آب به طرز نامطلوبی پیچیده است ، و به همین ترتیب ، فرمول H3O + نیز دارای طبیعت واقعی پروتون حل شده ، H + (aq) است که در اسید هیدروکلریک موجود است. یک مطالعه ترکیبی IR ، Raman ، X-ray و پراش نوترونی از محلولهای غلیظ اسید هیدروکلریک نشان داد که شکل اصلی H + (aq) در این محلولها H5O2 + است که به همراه آنیون کلرید ، هیدروژن به آب مجاور پیوند می یابد. مولکول ها به چندین روش مختلف نشان داده می شوند. (در H5O2 + ، پروتون در نیمه راه بین دو مولکول آب با دمای 180 درجه سانتی گراد قرار می گیرند). نویسنده پیشنهاد می کند. اسید کلرید ریک یک اسید قوی است ، زیرا کاملاً در آب جدا می شود.

تولید اسید کلرید ریک:

اسید کلرید ریک با حل کردن کلرید هیدروژن در آب تهیه می شود. کلرید هیدروژن از جهات مختلفی تولید می شود و بنابراین چندین پیش ماده برای اسید هیدروکلریک وجود دارد. تولید گسترده اسید هیدروکلریک تقریباً همیشه با تولید مقیاس صنعتی سایر مواد شیمیایی ادغام شده است.

بازار صنعتی

اسید کلرید ریک 38٪  به شکل محلول هیدروکلراید (درجه غلیظ) تولید خواهد شد. این نوع اسید را در غلظت های بالاتر در حدود 40٪ از نظر شیمیایی تهیه خواهد شد ، اما میزان تبخیر به قدری زیاد است که ذخیره سازی و جابجایی نیاز به اقدامات احتیاطی اضافی مانند فشار و خنک کننده دارند. از این رو درجه صنعتی 30٪ تا 35٪ ، بهینه شده است تا بازده حمل و نقل و از بین رفتن محصول از طریق تبخیر تعادل برقرار شود. در ایالات متحده ، محلول های بین 20 تا 32 درصد به عنوان اسید موریاتیک فروخته می شود. این نوع اسید برای اهداف خانگی در ایالات متحده ، که عمدتاً تمیز کردن هستند ، معمولاً  با درصد غلظت10٪ تا 12٪ استفاده می شوند ، با توصیه های قوی برای رقیق کردن قبل از استفاده. انگلستان ، جایی است که برای تمیز کردن خانگی به عنوان "ارواح نمک" فروخته می شود ، قدرت آن با همان درجه صنعتی ایالات متحده است. در سایر کشورها مانند ایتالیا ، اسید کلرید ریک برای تمیز کردن خانگی یا صنعتی با عنوان "Acido Muriatico" فروخته می شود و غلظت آن از 5٪ تا 32٪ متغیر است.

تولیدکنندگان عمده در سراسر جهان برای داروهای  شیمیایی تا 2 میلیون تن در سال از اسن اسید استفاده می کنند. عنوان گاز هیدروکلراید ، شرکت خلیج جورجیا ، شرکت توسون ، اکوزو نوبل و تسندرلو در هر سال 0.5 تا 1.5 تن در سال این نوع اسید را تولید می کنند. تولید کل جهان برای اسید کلرید ریک ، 20 تن در سال بوده  که تا 3 تن در سال از سنتز مستقیم تولید خواهد شد و بقیه تولید از محصولات ثانویه و ترکیبات آلی تخمین زده می شود. تا کنون ، بیشتر اسید کلرید ریک توسط تولید کننده مصرف می شود. اندازه بازار جهانی باز 5 مایل در سال تخمین زده می شود.

خرید و فروش اسید کلرید ریک:

اسید کلریدریک برای مصارف خانگی در بسته بندی های مشخصی خرید و فروش می شود هم چنین این نوع اسید به صورت جوهر نمک برای تمیز کردن برخی موارد خانگی و صنعتی در بسته بندی های متفاوت هر نوع صنعت خاص مورد استفاده و خرید و فروش ان توسط شرکت های معتبر و تولید کننده استفاده خواهد شد.

پروژه حله عراق

پروژه حله در عراق

ساخت خط تولید اسید کلریدریک :

ماشین سازی بهرامی با افختار و رزومه بسیار قوی در زمینه ساخت خط تولید اسید کلریدریک و اجرای پروژه های متعدد در داخل و خارج از کشور توان طراحی و ساخت 0 تا 100 پروژه ساخت خط تولید اسید کلریدریک را دارد

این امر شرکت ما را به یکی از برترین سازندگان خط تولید اسید کلریدریک در کشور بدل نموده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه این محصول در سایت مراجعه و پروپزال خط را مطالعه بفرمایید